Gjinekologët: 3 gjërat që qimet pubike thonë për shëndetin tuaj

qimet4

Depilim me dyllë, me lazer, me prerje, apo nëse i mbani natyralisht, një gjë është e vërtetë: ne të gjithë kemi dyshime se si duhet të duket zona aty poshtë. Por a e keni pyetur ndonjëherë veten se çfarë thonë për shëndetin tuaj qimet pubike?
Ne kemi biseduar me disa gjinekologë për të marrë përgjigje. Ja si përgjigjen ata:
Po plakeni
“Pas menopauzës ka një rënie të rigjallërimit të përgjithshëm të flokëve të gjithë trupit”, thotë Raquel Dardik, MD, gjinekologe në Langone Medical Center. Dhe kjo përfshin qimet tuaja pubike. Kjo do të vetëm një gjë. Ju po plakeni.
Ashtu si flokët në kokë, qimet tuaja pubike do të fillojnë të bëhen gri, sipas Dardik. “Është një proces normal i plakjes”, - thotë ajo.
Duhet të kontrolloni hormonet
Hormonet mund të jetë miqtë më të mirë, ose armiqtë më të këqinj. Hormonet mund t’ju bëjnë që të shtoni peshë, të ndjeheni të lodhura dhe të rriten sasi të tepërta të qimeve, përfshirë ato në zonën tuaj pubike. Pra, në qoftë se qimet atje poshtë janë shtuar, ndoshta duhet të kontrolloni hormonet tuaja.
Tumoret ovariane ose të veshkave mund të dallohen nga kjo shenjë, sepse shkaktojnë rritjen e tepërt të qimeve, sipas Funksional Cheryl Iglesia, MD. Por kjo rritje e qimeve pubike nuk do të jetë simptoma juaj e vetme.
Gjithashtu, shtimi i testosteronit shfaq si rritjen e flokëve në vende si mjekra, ose basetat, por edhe puçrra në fytyrë. “Gjithashtu rritja e qimeve mund të shkaktohet nga medikamente të caktuara ose kushte mjekësore, si sindromi ‘polycystic’ në vezore”, - thotë Dardik.
Nëse keni vërejtur ndonjë simptomë si këto, bëni një kontroll te mjeku juaj gjinekolog për nivelin e hormoneve.
Flakni briskun
Vetëm dy vjet më parë, New York Times deklaroi se look-u natyral ishte kthyer në modë për qimet pubike. Por një sondazh i fundit, zbuloi se shumica e grave, rreth 84%, nuk e kishin kuptuar këtë mesazh dhe depilimi me brisk, apo dyllë, u kishte shkaktuar qime që rriteshin në lëkurë, pranë zonës pubike.
Nuk ka asgjë të keqe për këtë (ajo që bëni me trupin tuaj varet nga ju). Po këto gungat e dhimbshme, të kuqe, të fryra? Këto janë qime që rriten përbrenda. Dhe lëkura e tepërt e vdekur rreth zonës publike, do ta bëjë të duket akoma më keq.
Pra, Dardik sugjeron të përdorni një eksfoliator në dush për të hequr qelizat e lëkurës së vdekur.

Lifestyle
Temat
"Çadra e Lirisë"
Big Brother
Champions League
Françesk Radi
Fushatë
Galaxy s8
Moti